شهرستان ملارد یکی از شهرستان‌های استان تهران می‌باشد. این شهرستان پیش‌تر یکی از بخش‌های تابعهٔ  شهرستان شهریار بوده‌است. شهرستان ملارد از دو بخش مرکزی و صفادشت تشکیل شده‌است. مرکز این شهرستان شهر ملارد می‌باشد.جمعیت این شهرستان بالغ بر 300 هزار نفر بوده وشهر ملارد یکی از مهاجر پذیرترین شهر های ایران است

مَلارد یکی از شهرهای استان تهران  در ایران است. این شهر مرکز  بخش مرکزی شهرستان ملارد است. شهر ملارد از شمال با فردیس و از جنوب با دهستان جوقین از بخش‌های مرکزی شرستان شهریار و از مشرق به شهریار و از مغرب با دهستان بی بی سکینه هم‌جوار است. امروزه ملارد و سرآسیاب و مارلیک مجموعاً شهرستان ملارد را تشکیل می‌دهند.

از آثار باستانی ملارد می‌توان به تخت رستم  اشاره کرد.[۱] آثار قدیمی دیگر در این شهر تخت کیکاووس  و بقعه امامزاده ابراهیم است.

فرهنگ فارسی معین می‌نویسد: ملارد دهی جز بخش شهریار شهرستان تهران در ۶ کیلومتری باختر علی شاه عوض ، هوایش معتدل، دارای ۵۹۷۰ تن سکنه، از قنات و رود کرج مشروب می‌شود.

نام ملارد را می‌توان تلخیص از ملار-ده شمرد. ملار عبارت از دستگاهی است متشکل از سه عدد چوب که از یک سر به هم بسته می‌شوند و به صورت هرمی روی زمین قرار می‌گیرند و مشک دوغ را به آن آویزان می‌کنند. نام‌های فردیس و جوقین را به ترتیب می‌توان دارای باغ حصاردار و محل جوی آب در نظر گرفت 

بنا بر روایتی دیگر ملارد به معنی محل آرد میباشد که به مرور زمان در لغت تخفیف داده شده و به ملارد تبدیل شده است.

عده ای دیگر نیز بر این باورند که نام ملارد از مال آت  به معنای محلی که اسب، قاطر و... فراوان است گرفته شده است.

اما با توجه به بخش  های دیگر شهر که به نام سرآسیاب و ... نامیده شده باور دوم برای نامگذاری شهر مقبولتر است . یعنی شهری که محل آسیاب و آرد نمودن گندم بوده است.

کشور : ایران

استان : تهران

شهرستان : ملارد

شهر : ملارد

جمعیت : 328000 نفر (طبق آمار سال 1385)

تاریخ شهر شدن   : 1374

تاریخ شهرستان شدن   :1389

مذهب :شیعه

گفتار : فارسی

ارتفاع از سطح دریا :  1152 متر 

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

اعضای شورای اسلامی شهر ملارد

ارزیابی خدمات شهری

سامانه ارتباطی 137

 

اوقات شرعی

آمار بازدیدکنندگان سایت

1120927
امروز
دیروز
هفته جاری
بازدید کل
436
570
2449
1120927

امروز: دوشنبه، 29 آبان 1396