اولین های ملاردی

Ø    اولین قصابی ملارد در حدود سال 1300 توسط « محمود خان حنفی » دایر شد.

Ø  اولین دفتر ازدواج و طلاق ملارد در عهد رضا شاه در سال 1309 توسط « شیخ علی نقی ناصری » دایر شدکه چند سال بیشتر دوام نیاورد . چند سال مانده به پیروزی انقلاب نیز مجدداً یک دفتر ازدواج و طلاق به مدیریت « علامه » افتتاح شد که این نیز چند سال بعد تعطیل شد.

Ø  اولین دبستان ملارد با نام « دبستان شماره 56 ملارد » در سال 1318 افتتاح شد. این دبستان در ابتدای کوچه پمپ بنزین قرار داشت و بعدها آن را « دبستان وصال شیرازی » گذاردند ولی اهالی آن را « دبستان وصال » می نامیدند.

Ø  اولین کسی که در ملارد اقدام به خرید ماشین کرد « عربعلی کریمی » بود. وی از حدود سال 1320 صاحب ماشینی از نوع جیپ بود. دومین ماشین ملارد که بنز بود در سال 1337 توسط جلال ناصری « از آموزگاران بازنشسته آموزش و پرورش » خریداری شد. یادآور می شود که وی بعد از حدود سال 1317 که ملارد از اداره خالصه خریداری کرد ماشین داشت و ماشین وی از نوع پونتیاک بود که شباهتی به شورلت های آمریکایی داشت.

Ø    اولین کسی که رادیو خرید و آن را وارد ملارد کرد « جلال ناصری » بود. وی این رادیو را در حدود سال 1320 خریداری کرد.

Ø    اولین فرد ملاردی که به آموزگاری پرداخت ، آقای « جلال ناصری » بود. وی از سال 1321 به استخدام آموزش و پرورش درآمد.

Ø  اولین کسی که از اهالی ملارد موفق به کسب پایان نامه کلاس ششم ابتدایی شد « جلال ناصری بود. وی  در خرداد 1321 تصدیق کلاس ششم خود را از دبستان « جامی شماره 19 » علی شاه عوض « شهریار » دریافت کرد.

Ø  اولین تراکتور در حدود سال 1325 1324 وارد ملارد شد و کمباین حدود 10 سال پس از آن به ملارد آورده شد. از جمله تعمیرکاران کهبد می توان از« چیذری و عرب علی کمالی » نام برد.

Ø    برای اولین بار در سال 1325 1324 « جلال ناصری » چراغ زنبوری را وارد ملارد کرد.

Ø  نخستین مکان درمانی ملارد از حدود سال 1325 توسط بهاءالدین کهبد در یکی از ساختمانهای جنب باغ عمارت تأسیس شد و اولین پزشک آن « حبیب اله پزشک » بود.

Ø    نخستین مغازه سلمانی در حدود سال 1325 توسط « اوستا علی قدیری » آغاز به کار کرد.

Ø    اولین بلندگوی مسجد ملارد در حدود سال 1330 خریداری شد.

Ø    اولین غسالخانه در سال 1335 توسط « محمود افشار « در محل فعلی غسالخانه ملارد دایر شد.

Ø  یخچال های قدیمی با نفت کار می کرد و کهبد اولین کسی بود که یکی از این یخچالهای نفتی را در حدود سال 1335 برای باغ عمارت خریداری کرد. خانه های ملارد از سال 1340 به بعد به مرور مجهز به یخچال شدند.

Ø  اولین کسی که تلویزیون خرید و آن را وارد ملارد کرد « ناصر خان صادقی » بود. وی این تلویزیون را که RTR نام داشت در سال 1338 به مبلغ 340 تومان خرید. بنا بر گفته های «ناصر خان صادقی» و تعریف هایی که خود اهالی کرده اند تلویزیون برای مردم به صورت جعبه ای پر رمز و راز بود و دیدن برنامه های تلویزیون در خانه ناصرخان صادقی اجتماع می کردند. یکسال بعد که فضل الله بیات نیز تلویزیون خرید نیمی از مردم به منزل ناصر خان و نیمی دیگر به منزل آقای فضل الله بیات می رفتند.

Ø  از سال 1338 برق به خانه تعدادی از اهالی ملارد وارد شد و تا اواخر سال 1338 تعداد مشترکین آن به 21 نفر رسید. موتور خانه برق در باغ عمارت قرار داشت.

Ø  برای نخستین بار در حدود سال 1340 ملارد دارای آب لوله کشی شد. لوله کشی آب ملارد توسط کهبد انجام گرفت و در زمانی کوتاه تمام مردم از آب لوله کشی بهره مند شدند. آب لوله کشی مجانی بود و مردم بابت آن آب بهاء پرداخت نمی کردند.

Ø    نخستین بانکی که در ملارد افتتاح شد بانک صادرات بود که در دهه 40 شمسی شروع به فعالیت کرد.

Ø  اولین پمپ بنزین ملارد قبل از سال 1340 توسط کهبد دایر و به لطف علی ناصری و خانواده اش اجاره داده شد که بعدها توسط خانواده ناصری خریداری شد.

Ø  نخستین درمانگاه ملارد در حدود سال 1340 در مکان امروزی درمانگاه ملارد دایر شد . ریاست اولیه آن را انصاری برعهده داشت.

Ø    اولین دفتر پست ملارد در سال 1345 آغاز به فعالیت کرد و محل آن روبه روی پمپ بنزین و در ساختمانهای اربابی بود.

Ø  اولین تلفن ملارد آن هم به صورت یک خط تلفن از حدود سال 1345 راه اندازی شد. برای راه اندازی این خط تلفن نیاز به نقشه ای از ملارد بود که با تلاش کهبد و همت ناصر خان صادقی تهیه شد. دفتر تلفن خانه در حیاطی در پایین عمارت کهبد قرار داشت و کسانی که می خواستند با آشنایان خود تلفنی ارتباط برقرار نمایند به این مکان مراجعه   می کردند. مخابرات امروزی ملارد ، پس از انقلاب راه اندازی شده است.

Ø    اولین عکاسی ملارد با نام عکاسی مهتاب توسط کریمی در سال 1347 افتتاح شد.

Ø    اولین منزلی که مجهز به ماشین لباسشویی شد ، منزل « حیدر علی شیخ وند » بود. زمان خرید این لباسشویی سال 1348 بوده است.

Ø    اولین سم فروشی ملارد در سال 1350 توسط « محمد تقی شفیعی » دایر شد. 

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

اعضای شورای اسلامی شهر ملارد

ارزیابی خدمات شهری

سامانه ارتباطی 137

 

اوقات شرعی

آمار بازدیدکنندگان سایت

1120942
امروز
دیروز
هفته جاری
بازدید کل
451
570
2464
1120942

امروز: دوشنبه، 29 آبان 1396